Padák

Padák

Zamýšlíte, že si dopřejete ten úžasný adrenalinový zážitek? Nebo chcete tento zážitek někomu věnovat, ale stále si nejste moc jistí?

55_paragliding-tandem-5Když se dozvíte něco o padácích, a zároveň o jejich bezpečnosti, vaše obavy rázem opadnou a vy se tak budete moci ještě více těšit na tento adrenalinový zážitek, který si doposud mohli užívat jen ptáci.

Padák je jakýsi „přístroj“ z jemné, lehké a pevné látky určené ke zpomalení objektu při jeho pádu k zemi. To, jak funguje, známe všichni. Jeho funkce spočívá ve hromadění vzduchu pod padákem, čímž samotný pád zpomaluje.

Padák se ale nevyužívá pouze při parašutizmu, ale také ke zkrácení brzdné dráhy některých letadel či automobilů

Bezpečnost parašutismu je obsažena už jen v jeho názvu. Pochází z francouzského slova para – chránit, zašťiťovat a chute – pád.

Historie padáku

První myšlenku na pokoření vzduchu člověkem nacházíme u renesančního génia Leonadra da Vinci, který vytvořil návrh padáku, ovšem tehdejší technické prostředky mu tento sen nedovedly splnit.

První, kdo vyskočil na padáku, byl Francouz Andre-Jacques Garnerin, který seskočil ze 700 metrů na prototypu padáku deštníkového tvaru.

Velký rozkvět padáků začal během první světové války, kdy jimi byly vybaveny těžké bombardovací letouny. První masové nasazení parašutistů proběhlo za druhé světové války, kdy Němci obsadili během jednoho dne Belgii.

Typy padáků

Prvními padáky byli padáky ve tvaru deštníku, což si všichni dovedeme vysvětlit, proč.

Ovšem v poslední době se rozmáhají spíše padáky ve tvaru křídla. A to právě díky dobré manévrovatelnosti díky tvaru padáku a také díky snadnějšímu a bezpečnějšímu přistávání. Nevýhodou oproti klasickým kulatým padákům je jejich komplikovanější příprava a údržba.

První padáky, které měli tvar křídla, se objevily ve Spojených státech již v roce 1975, prvně pro armádu, ale brzo i pro civilní sektory a sportovní parašutismus.

 
Úvodem

Co Vás při absolvování tohoto zážitku čeká? Instruktáž před seskokem. Vyhlídkový let do výšky 4000m. Volný pád rychlosti ...
Číst dále...

Tandemové seskoky
Sledujte nás